DKI presenterar “The Unheard World” för att lyfta fram krisen i Syrien
Filantropi är väldigt viktigt för oss på nWise. Det är en del av vår vision för att skapa kommunikation för alla. Därför är vi mycket stolta över att hjälpa till och sponsra DeafKidz International (DKI) initiativ Syrien: The Unheard World.
De döva och hörande artister i Audiovisibility skapar ett unikt event. Det kombinerar llive-målning, teckenspråk, musik och fotografi i ett kraftfullt meddelande som lyfter fram temat hem, migration, förskjutning och förlust ur ett dövperspektiv. Därmed skapas ett stort fokus på DKI: s arbete för att skydda behoven hos unga och döva i Syrien. Evenemanget äger rum den 1 november på LABS House, London mellan 17:30 – 20:00.
Det här är inte första gången nWise arbetar med DKI, Storbritanniens ledande organisation som arbetar för att hjälpa döva, dövhet, hörselhörsel och dövblinda barn och ungdomar i komplexa humanitära miljöer med tillgång till låga resurser. Klicka HÄR för att läsa mer om DKI.

You might also like
News
How Relay Services Interact with 112
In an emergency, every second counts. For Deaf, DeafBlind, and Hard of Hearing individuals, accessing emergency services can be difficult, if at all even possible. ..
News
Löst driftstörning av myMMX.se
Vi har haft en driftstörning under dagen som gjort att användare har haft problem att logga in med myMMX® apparna i Sverige. Problemet är nu ..